گزارش کاراموزی تاسیسات موتورخانه و پمپ های ابرسانی


برای مشاهده جزئیات و دانلود روی لینک زیر کلیک نمائید:

نکات کلیدی:


Report novitiate room facilities and water pumpsتاسیسات، در سیستم حرارت مركزی كه با عنوان شوفاژ مطرح می شود.در محلی به نام موتورخانه دستگاههایی از قبیل دیگ - مشعل- پمپ-و... نصب شده و حرارت  به سیال واسطه كه میتواند اب باشد منتقل گردیده سپس  پمپ موجود در موتورخانه ابگرم را توسط لوله كشی به داخل اتاقها هدایت نموده و وارد رادیاتورهای مستقر  در اتاق می كند.این رادیاتورها گرما را به اتاق منتقل كرده و در نتیجه دمای اب كاهش می یابد.و آب توسط لوله برگشت به طرف موتورخانه رفته و برای جذب مجدد گرما به داخل دیگ هدایت می شود و بار دیگر این سیكل و چرخه تكرار می شود.


اصولا در سیستم حرارت مركزی كه از آبگرم استفاده می شود.دمای خروجی اب از دیگ 180 درجه فارنهایت و دمای ورودی اب به داخل دیگ كه گرمای لازم را به اتاق منتقل كرده است. برابر 160 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.به عبارت دیگر اختلاف دمای ابگرم خروجی از دیگ و آب برگست داده شده از ساختمان برابر 20 درجه فارنهایت است.


نحوه گرم شدن اتاق توسط رادیاتور به صورت جابجایی آزاد یا طبیعی میباشد.هوای بالای رادیاتور معمولا به دلیل گرم شدن سبك شده و به طرف بالا حركت میكند.و هوای سرد طرف مقابل اتاق جایگزین آن می شود.به همین ترتیب یك چرخش طبیعی در جریان هوای اتاق بوجود آمده و دمای تمامی نقاط اتاق بالا رفته و اتاق گرم می شود.


رادیاتور شوفاژ فاقد هرگونه موتور یا وسیله برقی است.پس نمیتوان توسط رایاتور شوفاژ دمای اتاق را كنترل كرد.میزان رطوبت نسبی اتاق نیز قابل كنترل نمی باشد.اصولا وقتی هوای اتاق گرم می شود.میزان درصد رطوبت نسبی كاهش می یابد.به عبارت دیگر رادیاتور شوفاژ میزان رطوبت نسبی اتاق را كاهش می دهد.و بایستی توسط افزودن بخار به هوای اتاق میزان رطوبت مورد نیاز انسان را تامین نمود.


به طور كلی در زمستان فضاهایی كه كنترل دما و در صد رطوبت نسبی در آنها اهمیت زیادی ندارد می توان از رادیاتور شوفاژ استفاده نمود.( هرچند دمای اتاق در سیستم رادیاتوری به راحتی و به كمك كنترل كننده های الكتریكی و مكانیكی قابل كنترل است ).بهترین محل نصب رادیاتور در زیر پنجره یا كنار دیوارهای خارجی است.علت این است كه توسط رادیاتور شوفاژ در فصل زمستان دائما گرما به اتاق افزوده می شود.ولی دمای اتاق بالا نمی رود و این دما ثابت می ماند.چون بخش بیشتری از گرمای تولید شده تلف می شود.


تلفات حرارتی از دو طریق انجام میگیرد. یكی تلفات حرارتی ناشی از جداره ها از قبیل سقف- كف و دیوار و پنجره و... دیگری تلفات حرارتی ناشی از نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره  می باشد. به عبارت دیگر چه بخواهیم و نخواهیم این تلفات حرارتی صورت می گیرد. ما فقط میتوانیم میزان آن را كاهش دهیم ولی نمیتوانیم آن را به طور كامل حذف نماییم. پس بهتر است رادیاتور را در زیر پنجره نصب كنیم تا مقداری از حرارت رادیاتور صرف تلفات پنجره وجدارها شود.و بخشی كه باقی می ماند اتاق را گرم كرده و دمای ان را در حدی مناسب نگه دارد.و بتوانیم در نزدیكی پنجره از اتاق استفاده نماییم. اگر رایاتور در خلاف ضلع پنجره نصب شود. به دلیل سردی محیط اطراف پنجره استفاده از آن محیط خالی از اشكال نمی باشد.برچست ها :